הקמת חברה אינה הליך מסובך, ועדיין חשוב לערוך אותו באופן מסודר ונכון שיחסוך הרבה בעיות ואי הבנות בהמשך הדרך. מיד נגיע לזה, תחילה נקדיש כמה מילים לשאלה: מהי חברה? ולמה אנשים מעוניינים להקים אותה?

ישות משפטית נפרדת

הרעיון בהקמת חברה הוא שלחברה יש מעמד משפטי נפרד ועצמאי, בניגוד למעמד של עוסק מורשה ואפילו שותפות (לא כל שותפות עסקית מוגדרת כ'חברה'). אפילו אם לחברה יש רק בעל מניות אחד ששולט בכל האספקטים של הפעילות (עניין שאינו נדיר), בעל המניות והחברה הם שתי ישויות משפטיות שונות. למה זה חשוב? רוב החברות נרשמות כחברות בע"מ (בעירבון מוגבל), מה שמבטיח לבעלי המניות בחברה הגנה במקרה והחברה תיקלע לחובות. העובדה שהחברה היא ישות משפטית נפרדת יוצרת חומה בין הנכסים ששייכים לחברה לנכסים הפרטיים של הבעלים. ללא ההגנה הזו אנשי עסקים לא היו מוכנים להסתכן, פחות חברות ויוזמות עסקיות היו יוצאות לדרך והצמיחה הכלכלית היתה נפגעת.

אחרי שהבנו למה צריך 'חברות', נחזור לסוגיית ההקמה. כאמור, רישום חברה הוא אקט מנהלי משפטי שנערך אצל רשם החברות. עוד לפני זה, צריכים מקימי החברה לעשות כמה פעולות כמו בחירת שם לחברה וכתיבת תקנון שמגדיר את תחום הפעילות שלה ומהווה הסכם בין החברה לבעלי המניות בה. אחרי שזה הושלם ניתן לרשום את החברה ולהפוך אותה לישות משפטית מסחרית אמיתית.   

רישום קל בשלט רחוק

מסורתית, מי שבדרך כלל אחראים על רישום והקמה של חברות הם עורכי דין שמתמחים במשפט מסחרי אזרחי. גם היום עורך דין צריך להיות חלק מהתמונה ובמידה שהחברה היא גם שותפות מומלץ לערוך 'הסכם מייסדים' שמגדיר את יחסי הכוחות בשותפות, את התפקידים וחלוקת המניות.

אחרי שזה נאמר ניתן היום לערוך חלק ניכר מהתהליך בשלט רחוק, באופן מהיר וחסכוני יותר. קוראים לזה 'רישום חברה מקוון' ועבור עסק צעיר שרק מתחיל את צעדיו הראשונים החיסכון הזה עשוי להיות משמעותי. יש כמה גורמים שמציעים שירות מקוון כזה, אחד הגורמים האמינים שגם פועל מתוך נקודת המבט של מי שמקים עסק, הוא 'איגוד החברות הפרטיות בישראל'.

האיגוד שקם מתוך מטרה לסייע לחברות פרטיות ולייצר אקלים כלכלי יותר נוח לפעילות עסקית, מציע שירות רישום מקוון למי שרוצים לרשום חברה. זהו שירות מהיר, יעיל, אמין (כולל עורכי דין שעובדים במיוחד עבור האיגוד) ובנוסף – חסכוני מאוד ביחס לרוב החלופות הקיימות.

הצטרף אלינו!

סל שירותים מקיף

הטבות יחודיות

חזקים יחד

עמוד עסקי

חשיפה רחבה

יעוץ מקצועי