אז מה זה בעצם קרניז? המונח הנכון בעברית הוא כרכוב. באדריכלות הקלאסית הקרניז היה הרצועה הגבוהה ביותר באנטבלטורה , שהיא למעשה כל החלק העליון בחזית המבנה , היא החלק שנמצא מעל כותרות העמודים. 

תפקידו של הקרניז היה ליצור כותרת עליונה לכלל המבנה, תפקידו הנוסף הוא למעשה הרחקת מי הגשמים המתנקזים על הגג מחזית הבניין. עם השנים נעשה שימוש בקרניז  בעיקר להדגשת  הקו האופקי של הבניין ולעיתים ליצור מעין משחק חזיתי בין הקווים האנכיים והאופקיים כשהתפתחות הטכנולוגיה הביאה את קרניז הקלקר, GRC, חיתוך CNC ועוד. השימוש בקרניזים המודרניים הפך את שחזור ושימור מבנים לפשוט יותר מתמיד, התקנת בית עם פרופילים מאבן ארכה בעבר חודשים ארוכים ועד שנים רבות כאשר בגלל המשקל הרב שנוסף למבנה היה צורך בחיזוקו ולצורך התקנתו נדרשו מנופים.

התקנת קרניזים העשויים פרופילי קלקר או פוליאוריטן לבית אורכת מספר שבועות ועד חודשים ספורים וללא כל הכנה מיוחדת בתשתיות הבית. בנוסף לאלמנט העיצובי הבית מקבל בידוד טרמי ואקוסטי.  

קרניזים דקורטיביים

קרניז דקורטיבי הינו קרניז עם תבליטים או משולב עם אלמנטים המודבקים אליו. לצורך מראה עיצובי אלגנטי ומרשים לא צריך לכלול רק אלמנטים גדולים, אלא גם תשומת לב לאלמנטים הקטנים מסביב לבית. קרניז מעוצב המשולב בעיצוב הבית יוצר מראה אלגנטי ומיוחד משתלב בסגנונות שמרניים לצד מראה מודרני.

קרניזים דקורטיביים מתאימים לכל אזור בבית – לחזיתות הבית ולחללים הפנימיים הם מוסיפים עניין ועיצוב שישדרגו את החלל הפרטי שלכם.
קרניזים דקורטיביים מיוצרים כיום מחומרים עמידים וחזקים כמו גבס, עץ, פוליסטירן, מפולימר ופוליאוריטן ומגיעים במגוון גימורים וגדלים ובכך ניתן ליצור מראה ייחודי שמשתלב במגוון סגנונות כשאת הקרניזים ניתן לצבוע במגוון צבעים או להשאיר בצבעם הטבעי.

 

קרניזים מפוליאוריטן
פוליאוריטן הוא פולימר המשמש לייצור מגוון אדיר של מוצרים במגוון תחומים בניהם תעשיית הרכב, אריזות, ריהוט, בידוד (נחשב למבודד הטרמי הטוב ביותר) דקורציות (קרניזים, אלמנטים דקורטיביים) ועוד.
רוב מוצרי הפוליאורתן מיוצרים על ידי תגובה בין 2 רכיבים המסופקים בנפרד, אך ישנם גם מוצרים המבוססים על פוליאורתן חד-רכיבי כגון דבקים וקצף לקיבוע/מילוי הארוזים לרוב במיכל מדוחס. ייצור אלמנטים מפוליאוריטן נעשים בשתי דרכים, יציקה או כרסום. ייצור תבנית משמש לאלמנט אחד בלבד (דגם יחיד לכל תבנית), ניתן לייצר ממנו אלפי יחידות (זהות) כשעלות תבנית נעה בין 500$ ועד 5000$ למוצרים בסיסיים (תלויי גודל ומורכבות).
כרסום נעשה ע"י מכונת CNC, התכנית למוצר מוזנת למחשב המכונה ומנוע עם ראש קודח שמותקן בקצה נע על הפלטה לפי התכנית המוזנת ומכרסם עד לקבלת הצורה הרצויה. קרניזים ואלמנטים העשויים מפוליאוריטן נחשבים לאיכותיים ביותר, עמידותם היא לאורך זמן (בהתקנה נכונה) והם עמידים בפני כל גורם חיצוני או מזג אויר. השימוש בקרניזים אלו מתאים לכל חלל וחזית בבית כולל בין היתר בחללים רטובים (חדרי רחצה, שירותים, מרתפים וכד'). אדריכלים ומעצבי פנים בוחרים לעצב בתי יוקרה בקרניזים העשויים מפוליאוריטן כיוון שניתן לשמור על הסטנדרט הגבוהה ביותר, הגמישות העיצובית, המגוון, היכולת לשמור על שפה עיצובית באמצעות האפשרות לצבוע את הקרניז בכל צבע, לשלב תאורה ועוד.
מחירו של מוצר מפוליאוריטן נחשב יקר יחסית אך גימורו הוא חלק מאוד ומשתלב מצוין בפנים ומחוץ לבית. בדקוריי תוכלו למצוא מגוון גדול של אלמנטים דקורטיביים מפוליאוריטן.

קרניזים קלקר

קרניזים העשויים קלקר (פוליסטירן)מתחלקים לשניים:

קלקר דחוס  XPS המגיע בדחיסות של 40 ק"ג למ"ק מיועד לפנים הבית.

קלקר רגיל EPS מגיע בדחיסות שבין 14-30 ק"ג למ"ק מיועד לחוץ הבית.

את קרניז הקלקר הדחוס מכינים מפירורי קלקר(כמו חול) הנאספים יחד לבלוק בגודל 15ס"מ על 65 ס"מ ובאורך של 200 ס"מ כשהקלקר הרגיל לעומתו מוכנס כפתיתים לתוך מיכל גלילי ענק המחמם את הפתיתים ובדומה לפופקורן הפתיתים מתנפחים ואתם יוצקים לבלוקים גדולים. הבלוקים נחתכים ע"י חוט להט לפרופילים, צורות הנדסיות שונות או סתם פריסה. 

קלקר דחוס משמש לפרופילים ליניאריים בלבד ומגיע חשוף, הוא מיועד להתקנה בגובה מכיוון שהוא רך יחסית, הפרופילים מיוצרים לרוב דקים ( 0.5 ס"מ ועד 2 ס"מ ) ומיועדים לקירות או לחיבור שבין קיר לתקרה פרופילים עם תאורה סמויה מיוצרים בעובי גדול יותר על מנת לקבל אחיזה טובה יותר על הקיר או התקרה.  

3

קלקר רגיל משמש בד"כ לפרופילים חוץ, בסיסים, עמודים, כותרות, רוזטות, עיגולים, קשתות  ואלמנטים נוספים. מכיוון שהוא רך מצפים אותו בטיח מינראלי על מנת לתת לו חוזק ומראה חולי עדין שישתלב עם הטקסטורות מחוץ לבית.

באמצעות אלמנטים אלו ניתן לשחזר היום במדויק בתים בסגנון קלאסי, שימור מבנים או בנייה חדשה.  

קרניזים מחומרים שונים

ניתן לייצר היום קרניזים ממגוון רב של חומרים כמעט ללא הגבלה כגון:

קרניז אבן – הוא הקרניז המקורי, משמש עד היום לשחזור בתים לשימור ובתי יוקרה. על יופיו ואיכותו אין ויכוח אך חסרונותיו לא מבוטלים, ההתקנה והייצור קשים וארוכים מאוד.

קרניז עץ – משמש בד"כ לעיצוב פנים בגלל מזג האוויר שגורם להתפשטות והתכווצות החומר ולכן לא מומלץ להתקנות חוץ. לרוב התקנות חוץ נעשות עם לוחות עץ כגון איפאה, טיק, אורן, סידר וכד', הבעיה שהעץ דורש שימור כגון שמן וליטוש מדי תקופה אחרת העץ נשרף בשמש  ומשנה את צבעו ומתעוות.

קרניז מתכת – אלומיניום נחושת פליז וכד' בד"כ כלל מתכות רכות שניתנות לכרסום כיפוף או התכה ויציקה. קרניזים אלו משמשים בד"כ לעיצוב דלתות או אלמנטים מיוחדים (ידיות שעונים מסגרות וכד') אך מחיר חומר הגלם והייצור שלו גבוהה מאוד. כמו כן הדגמים מאוד מוגבלים ולרוב הקרניזים ליניאריים.

קרניז דורו פולימר – פולימר הוא המרכיב העיקרי בפלסטיק, כך גם קרניז זה, נראות והרגשה של פלסטיק בדחיסות גבוהה. משמש לאותם שימושים כמו פוליאוריטן וקלקר.

קרניז בטון – באמצעות חיתוך קלקר במכונת להט, חותכים את הצורה הרצויה, צורת הקרניז אינה נחוצה, במקרה זה משתמשים בנגטיב. החלק שנוצר מחיתוך הקרניז מונח למעשה לפני היציקה במקום הנדרש לו. 

מחומרים מגוונים אלו ניתן לייצר היום כמעט כל גודל וכל צורה – עמודים, פילאסטרים, רוזטות, דמויי קמין, זיזים, דקורים, חיפויי קירות, משקופים לדלתות, קרניזים על כל סוגייהם, קשתות, עיגולים, אליפסות, אלמנטים בתלת מימד, רוזטות, זיזים ועוד.

 

הצטרף אלינו!

סל שירותים מקיף

הטבות יחודיות

חזקים יחד

עמוד עסקי

חשיפה רחבה

יעוץ מקצועי