זהו, בחרתם לצאת לדרך עצמאית ולתת הזדמנות אמיתית למיזם שלכם, השלב הבא הוא הקמת חברה, הליך משפטי ופרוצדורה בירוקרטית מתישה. 'חברות אונליין' עושה סדר ועל הדרך חוסכת לכם הרבה זמן, כאב ראש והכי חשוב כסף.

 כולנו חלמנו בשלב כזה או אחר לעשות את הפריצה הגדולה, להיות עצמאיים, להקים חברה ולהתעסק במה שחשוב באמת – עסק משגשג שייקח אתכם לחירות האמיתית. הדרך להגשמת החלום האוטופי הזה עוברת דרך מספר החלטות לא פשוטות כמו צורת ההתאגדות ('עוסק פטור', 'עוסק מורשה', חברה בע"מ שותפות וכו') הכרוכה בשיקולים פיננסיים, משפטיים, אופי וגודלו של העסק שלכם ועוד. נוסיף לכך את הבירוקרטיה הישראלית ועורכי הדין והרי לכם הדרך המושלמת לבזבוז זמן יקר ולכסף רב.

בהמשך נציג בפניכם את האפשרויות והשלבים המשפטיים הנדרשים להקמת חברה פרטית בערבון מוגבל (חברה בע"מ) וננסה לעשות סדר בבירוקרטיה הישראלית הכרוכה בפתיחת חברה חדשה.

אז מה זה בכלל חברה?

חברה היא סוג של התאגדות של אדם אחד או יותר לישות משפטית בעלת מטרות, הפועלת בנפרד מבחינה משפטית מבעליה, מעובדיה או חבריה ולמעשה היא אישיות משפטית הכשרה לבצע פעולות משפטיות ולשאת בהתחייבויות משפטיות, ממש כמו בנאדם.

בישראל, צורת ההתאגדות הנפוצה ביותר היא החברה, אשר פעילותה מוסדרת בעיקר בחוק החברות ובפקודת החברות. הבעלות בחברה נעשית באמצעות יחידות החזקה הנקראות מניות, שהן סוג של נייר ערך.

ומה ההבדל בין חברה שמוגבלת במניות לבין חברה שאינה מוגבלת במניות?

חברה מוגבלת במניות (חברה בע"מ)– היא חברה שאחריותם הכספית של בעלי המניות מוגבלת עד לגובה השקעתם בחברה. כך למשל, במקרה שחברה נקלעת לקשיים כספיים ונאלצת להכריז על פשיטת רגל, רכושם הפרטי של הבעלים לא נפגע אלא עד לגובה סכום המניות שהם מחזיקים. כלומר, בעלי המניות שלה יהיו חבים בחובות החברה רק עד גובה הון המניות הבלתי נפרע שלהם כאשר בנסיבות מסוימות (כגון הונאה) יכול בית המשפט להרים את 'מסך ההתאגדות' של החברה ולייחס את חובותיה לבעלי המניות.

חברה שאינה מוגבלת במניות – היא חברה שאחריות בעלי המניות שלה אינה מוגבלת. המשמעות המשפטית של הדבר היא שנראה את חובותיה של החברה כחובותיהם של בעלי מניותיה. הקמת חברה שאינה מוגבלת במניות מתאימה בדרך כלל לחברות מקצועיות כגון עורכי דין, רואי חשבון, רופאים ועוד, אשר ע"פ כללי האתיקה המקצועית שלהם או החוק, נאסר עליהם להתאגד חברה בערבון מוגבל.

יופי, הבנו איך אנחנו רוצים להתאגד – עכשיו לעבודה, מושגים, מסמכים ופרוצדורה

שם לחברה כבר בחרתם?

השלב הראשון בדרך לרישום החברה בו תתקלו הינו בחירת שם לחברה. לכאורה הדבר נשמע פשוט ואפילו די טכני אך כדי ששם החברה שבחרתם יאושר על ידי רשם החברות עליו לעמוד בשלוש סוגי הגבלות: ראשית, חברה אינה יכולה לבחור בשם של חברה רשומה אחרת או בשם אשר דומה לשם של חברה אחרת עד כדי הטעיה; שנית, על שם החברה לכלול את המילים בערבון מוגבל או את ראשי התיבות בע"מ זאת כמובן אם החברה נרשמה כחברה שמניותיה מוגבלות; שלישית, חל איסור כי שם החברה יצביע כי החברה הינה גוף ממלכתי, עירוני, חברה לביטוח, בנק וכד' אלא אם הדבר אושר כנדרש על ידי מוסדות השלטון הרלבנטיות. בנוסף, רשם החברות רשאי גם להתנגד לרישום שם העלול לפגוע בתקנת הציבור או ברגשותיו, או לכל שם שנבחר למטרה לא כשרה או לשם תרמית.

מה זה תקנון חברה ולמה צריך אותו?

תקנון החברה מסדיר את היחסים בין החברה (שהרי כאמור יש לה אישיות משפטית נפרדת) לבין בעלי מניותיה, מנהליה ובינם לבין עצמם. נוסח התקנון, הינו מעין חוזה אשר מחייב את כל בעלי המניות בין בעת ייסוד החברה ובין בעתיד באופן התנהלות החברה במהלך עסקיה ומסדיר את הזכויות והחובות בקשר עם החברה במטרה למנוע חילוקי דעות עתידיים שעלולים להביא לקריסת החברה.

מינוי דירקטורים לחברה

דירקטור הינו חבר בדירקטוריון הוא מועצת המנהלים של החברה. תפקיד הדירקטוריון הינו לגבש את אסטרטגית החברה, לפקח על פעילות המנכ"ל ולאשר דוחות כספיים. ע"פ חוק דירקטוריון של חברה פרטית חייב לכלול דירקטור אחד לפחות, הכל בהתאם לקבוע בתקנון החברה.

מה הם הטפסים והמסמכים שיש להגיש לרשם החברות?

(1) בקשה לרישום חברה עליה יש לחתום בנוכחות עורך דין; (2) תקנון חברה; (3) טופס הצהרת דירקטורים ראשונים מאומת ע"י עורך דין; (4) טופס הצהרה של בעלי מניות מאומת ע"י עורך דין; (5) טופס הגשת מסמכים לרישום חברה.

כמה עולה רישום חברה?

הקמת חברה כרוכה בעלויות משפטיות לא מבוטלות הנאמדות בין מאות רבות של שקלים לאלפי שקלים; סרבול וזמן יקר. 'חברות אונליין' משנה את הכללים – באמצעות פלטפורמה מקוונת, מתקדמת וייחודית של 'חברות אונליין' ניתן להגיש בקשה לרישום חברה חדשה ברשם החברות בצורה אינטראקטיבית, מהירה וזולה בצורה חסרת תקדים – הקמת חברה מעולם לא היה כל כך פשוטה. הגשת בקשה לפתיחת חברה במערכת 'חברות אונליין' כולל אימות המסמכים מול עורך דין.

הקמנו חברה, מה עכשיו?

קבלתם את תעודת ההתאגדות – מזל טוב, יש לכם חברה, כעת עליכם לפנות לרשויות המס השונות – מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי ולפתוח תיק עבור החברה בכל אחד מגופים אלו. זכרו, במשך כל חיי החברה עליכם להגיש כל שנה דוח שנתי ולשלם אגרה שנתית לרשם החברות.

לסיכום

אם עושים את זה נכון, הקמת חברה אינה תהליך מסובך או ארוך ובטח שלא יקר. הגעתם למסקנה שהקמת חברה תמקסם את שאיפותיכם העסקיות, אל תתנו לפרוצדורה ולעלויות המשפטיות להטריד אתכם – היום יותר מתמיד כל כך פשוט לפתוח חברה.

 

הצטרף אלינו!

סל שירותים מקיף

הטבות יחודיות

חזקים יחד

עמוד עסקי

חשיפה רחבה

יעוץ מקצועי